Studia Podyplomowe „Analityka Chemiczna”
Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzi Studia Podyplomowe „Analityka Chemiczna”, których program porusza ważne zagadnienia z zakresu nowoczesnej analizy chemicznej.
Program studiów obejmuje 200 godzin lekcyjnych zajęć realizowanych w ramach dwunastu weekendowych zjazdów (kolejne spotkania co dwa tygodnie).
Całkowity koszt studiów wynosi 5000 PLN (możliwa płatność w ratach miesięcznych).
Sylwetka absolwenta
Absolwenci Studiów Podyplomowych „Analityka Chemiczna” są świadomi złożoności procesu analitycznego. Oznacza to znajomość specyfiki problemu analitycznego, prowadzenia pomiaru analitycznego, walidacji metod analitycznych, stosowania materiałów odniesienia i interpretacji jego wyniku. Absolwenci posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie nowych trendów w analityce chemicznej, są zaznajomieni z problemami związanymi z analityką środowiskową, żywności i kliniczną. Znają zarówno podstawowe jak i nowoczesne metody analityczne, szeroko stosowane w laboratoriach rutynowych i badawczych, m. in. przygotowanie próbki stałej, metody spektroskopii optycznej i spektrometrii mas, metody chromatografii gazowej i cieczowej i analizę specjacyjną za pomocą technik sprzężonych. Posiadają wiedzę i umiejętności niezbędne do kontroli jakości uzyskiwanych wyników oraz statystyki i chemometrii. Absolwenci studiów są przygotowani do pracy w nowoczesnym akredytowanym laboratorium analizy chemicznej.
Program i organizacja studiów
Program studiów będzie obejmował 200 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbędą się w ramach 12 spotkań w czasie 2 semestrów zajęć (październik-czerwiec):
- Soboty, w godz. 10:00 do 17:00
- Niedziele, w godz. 8:00 do 15:00
Zajęcia rozpoczynają się od 1,5-godzinnego wykładu, po którym słuchacze uczestniczą w praktycznych zajęciach laboratoryjnych lub komputerowych. Na zajęciach laboratoryjnych i komputerowych słuchacze podzieleni są na dwie równoliczne grupy. Komputery są zapewnione przez uczelnię, ale można korzystać z własnych laptopów. Fartuchy ochronne (kitle laboratoryjne) i gogle są obowiązkowe na zajęciach laboratoryjnych, i należy je zorganizować we własnym zakresie.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników UAM, jak również, w mniejszym stopniu, przez przedstawicieli jednostek naukowych spoza UAM i przemysłu.
Tematyka zajęć:
- Metrologia chemiczna w praktyce.
- Problemy metodyczne technik spektrometrii atomowej: F-AAS, F- AES, HG-AAS, CV- AAS, ET-AAS.
- Zaawansowane metody spektroskopowe: ICP-MS; ICP-OES, GC-MS.
- System do specjacji: HPLC-ICP-MS, system do analizy próbek stałych: LA- ICP-MS.
- Metody chromatograficzne: GC, HPLC, HPLC-ESI-MS/MS.
- Podstawowe i zaawansowane metody statystyczne.
- Wykorzystanie metod chemometrycznych do wizualizacji zbioru danych.
Słuchacze studiów podyplomowych UAM mają dostęp do sieci bezprzewodowej EDUROAM, po wcześniejszym założeniu konta studenta.
Słuchacze będą mieli możliwość wyrobienia kart bibliotecznych, upoważniających do korzystania ze wszystkich zasobów w bibliotekach UAM, głównej i wydziałowych, a także z baz danych online, w tym baz artykułów naukowych (np. Scopus) i całych, wybranych książek w języku polskim w portalu IBUK LIBRA PWN.
Zakończenie studiów
Podstawą do zaliczenia studiów będzie obecność słuchacza na co najmniej 80% zajęć, napisanie pracy dyplomowej i zaliczenie egzaminu, odbywającego się na ostatnim spotkaniu w maju/czerwcu. Praca dyplomowa jest konsultowana z promotorem, prowadzącym seminarium dyplomowe w drugim semestrze, na którym indywidualnie ustalany jest temat i kształt pracy. Praca dyplomowa może mieć charakter teoretyczny lub eksperymentalny. Komisja egzaminacyjna może poruszać zagadnienia związane z pracą dyplomową i z treściami nauczania studiów podyplomowych.
W dniu obrony wręczane są zaświadczenia o ukończeniu studiów podyplomowych, a najpóźniej do 3 miesięcy wydane zostaną dyplomy.
Pliki do pobrania
Diagramy semestralne przedstawiające moduły kształcenia, format zaliczenia, rodzaj zajęć i liczbę godzin przeznaczone na realizację przedmiotu.
Konstrukcja specjalności studiów zawiera podstawowe informacje o organizacji nauczania i tematyce studiów podyplomowych.
Treści kształcenia zawierają szczegółowe informacje o wszystkich przedmiotach, w tym cele i efekty kształcenia oraz zalecaną literaturę.
Pełny, ogólny regulamin studiów podyplomowych do pobrania pod tym linkiem.